کد خبر:92445 تاریخ انتشار : 1396/10/19-12:7:16
بحران مقبولیت دانشجویی در حال نمایان شدن است/اگر جمهوری اسلامی جنبش دانشجویی را از دست بدهد ساقط می شود
دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت گفت: معتقدم که بحران مقبولیت جنبش دانشجویی دارد خودش را کم کم نشان می‌دهد و فکر می‌کنم که اگر با این روند جلو برود طی ۵، ۶ سال آینده ممکن است با این بحران مواجه شود.
لینک کوتاه http://lorestan.bso.ir/id/92445
به گزارش خبرگزای بسیج دانشجویی استان لرستان،محسن عبدالعلی‌پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل‌های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست. در سالیان متمادی جنبش همواره با نقاط قوت و ضعفی همراه بوده که تاثیرات آن بلافاصله در بدنه جامعه ایرانی خودش را نشان داده است. آیا جنبش دانشجویی توانسته به اهداف اولیه خود دست یابد؟ امروزه ما در مرحله جنبش قرار داریم یا تشکل؟ آیا نیروهای تربیت شده در فعالیت‌های دانشجویی در بدنه مدیریتی نظام کارآمد بوده‌اند؟ و بسیاری از این دست سوالات ما را بر آن داشت تا در برنامه «خط کش» به گفت‌وگویی صریح و بی‌پرده با فعالین گذشته و حال جنبش دانشجویی بنشینیم. مهمان این هفته ما در تحریریه خبرگزاری دانشجو محمد حسین قائدشرف دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است.
 
 تعریف شما از جنبش دانشجویی و تشکل دانشجویی چیست؟
اگر بخواهیم به این بپردازیم که جنبش دانشجویی و تشکل دانشجویی چیست باید بگوییم که جنبش دانشجویی یک سری مولفه‌هایی دارد که می‌تواند مختص به فضای دانشجویی هم نباشد، چون ما راجع به خیلی از مسائل دیگر تحت قالب جنبش صحبت می‌کنیم مثلا می‌گوییم جنبش کارگری با این وجود جنبش دانشجویی عبارت است از یک فهم عمومی در نخبگان و بدنه دانشجویی که این فهم عمومی یک سری اهداف برای خودش تعریف می‌کند و برای رسیدن به آن اهداف یک مسیر متحد الشکل را طی می‌کند؛ البته منظور از متحد الشکل این است که سلایق مختلف در این جنبش حضور ندارند، ولی کانال رسیدن به اهداف کانال مشخصی است و از مسیر‌های مشخصی می‌روند.
از سوی دیگر اگر بخواهیم بگوییم جنبش دانشجویی در ایران چیست باید ببینیم که نخبگان دانشجویی ما چه اهدافی را برای خودشان در نظر گرفته اند و از چه مسیر‌هایی برای رسیدن به آن اهداف استفاده کردند.

شاید اصلی‌ترین پارامتری را که می‌توان برای جنبش دانشجویی در ایران در نظر گرفت مسئله آرمان خواهی آن هم با نگاه شرقی و نه غربی آن است، چون وقتی آرمان خواهی در یک کشوری مثل فرانسه را هم بررسی کنیم به یک سری پدیده‌هایی مثل آرمان خواهی مواجه شویم، ولی شاید تعاریف آرمان با هم کمی متفاوت باشد مثلا از اصلی‌ترین آرمان‌هایی که جنبش دانشجویی ایران دنبال آن بوده آرمان عدالت، آزادی، استقلال و مبارزه با استبداد و استکبار است و این‌ها مجموعه آرمان‌هایی است که برای جنبش دانشجویی ایران تبدیل به یک هدف شده یعنی شما با هر دانشجویی صحبت کنید یا به صورت مستقیم به این گزینه‌ها اشاره می‌کند یا فهوای کلام او می‌رساند که این هدف را برای خود در نظر گرفته است. اما از چه مسیری به این نقطه می‌رسد؟ شاید اصلی‌ترین مسیری که جنبش دانشجویی از آن استفاده می‌کند تا به هدف خودش برسد بحث مطالبه گری است حالا این مطالبه گری در برهه‌های مختلف شکل‌های متفاوتی به خودش می‌گیرد.

گاهی قت‌ها جنبش دانشجویی این مطالبه گری را می‌تواند به صورت عمومی مطرح کند که این به توان جنبش در ارتباط با بدنه جامعه برمی گردد مثلا وقتی که ارتباط جنبش دانشجویی با بدنه جامعه خیلی قوی‌تر می‌شود شکل مطالبه گری آن به شکل یک مطالبه عمومی در می‌آید و گاهی وقت‌ها هم که جنبش دانشجویی در ارتباط گیری با بدنه جامعه نقطه ضعف دارد می‌بینیم که با حفظ بعد مطالبه گری خود در یک فضای مطالبه گری تخصصی وارد می‌شود و در جریان این مطالبه گری تخصصی نیز می‌بینیم که جلسات خصوصی با مسئولین برگزار می‌شود و دانشجویان در این جلسات مسئول را نقد می‌کنند و حتی بعضا پیشنهادات تخصصی ارایه می‌کنند.
آنچه که مطرح شد شمایی از جنبش دانشجویی است، اما اگر بخواهیم به تشکل دانشجویی بپردازیم باید بگوییم که تشکل دانشجویی ساختاری است که دانشجویان و یا در واقع جنبش دانشجویی به آن رسیده برای اینکه بخواهد هدف‌ها را از طریق مسیر‌هایی که پیش رو دارد محقق کند. در واقع جنبش دانشجویی برای اینکه بتواند اهداف خود اعم از عدالتخواهی و آزادی را از کانال مطالبه گری محقق کند نیازمند تشکیلاتی است که آن تشکیلات، تشکیلات دانشجویی است حال اینکه این تشکلات برای رسیدن به هدف چه قدر موفق بوده و یا اصلا چه قدر در مسیر مطالبه گری آگاهانه حرکت کرده موضوعی است که باید جداگانه بر سر آن بحث کنیم.
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: