کد خبر:31153 تاریخ انتشار : 1394/12/9-12:26:43
تحلیل آماری/
پیروزی 70 درصدی کاندیداهای اصولگرا در لرستان
بررسی وتحلیل آماری نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان لرستان حکایت از این دارد که بیش از هفتاد درصد نامزد هایی که در مرحله اول رای آورده اند ویا به مرحله دوم راه یافته اند ، دارای گرایش اصولگرایی هستند.
لینک کوتاه http://lorestan.bso.ir/id/31153
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی، بررسی وتحلیل آماری نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان لرستان حکایت از این دارد که بیش از هفتاد درصد نامزد هایی که در مرحله اول رای آورده اند ویا به مرحله دوم راه یافته اند ، دارای گرایش اصولگرایی هستند.
از چهار نماینده راه یافته به مجلس شورای اسلامی در لرستان در مرحله اول،سه نفر آنها یعنی نمایندگان جدید در پلدختر و نور آباد و الیگودرز، اصولگرا هستند.البته گرچه فرد منتخب کوهدشت ورومشگان نامزد حامیان دولت بود، اما مورد حمایت برخی از اصولگرایان و اصلاح طلبان هم قرار گرفت وبا شناختی که بنده از ایشان دارم ، نه تنها اصلاح طلب نیستند ،بلکه دارای دیدگاهی اصولگرایانه می باشند .

از بین 10 نفر راه یافته به مرحله دوم،گرایش 7 نفر آنها اصولگرا است که دو نفرشان مورد حمایت حامیان دولت نیز بود، دونفر مستقل متمایل به اصولگرا وتنها یک نفر با گرایش اصلاح طلبی در مرکز استان به مرحله دوم راه یافته است . این در حالی است که:

1-اصلاح طلبان در همه حوزه های استان نامزدهای شناخته شده ای داشتند و در رقابت شدید با اصولگرایان بودند؛یعنی رقابتی ترین انتخابات.

2- در بین اصولگرایان تعدد نامزدهای انتخابات و درنتیجه رای آنها پخش بود،بنابراین برخی از آنها بطور مستقل وارد عرصه رقابت شدند، در حالیکه در بین اصلاح طلبان استان تمرکز آراء وجود داشت.به عنوان مثال در مرکز استان اصولگرایان بیش از 12 نامزد وچهره شاخص داشتند،اما اصلاح طلبان تنها دارای 3 نامزد شاخص بودند.

3-از طرف شورای همگرائی و ائتلاف بزرگ اصولگرایان استان،هیچ گونه کمک مالی وتبلیغاتی به نامزدهای مورد حمایت و اصولگرایانی که به دلیل تعدد نامزدها، بعضا بطور مستقل وارد عرصه شده بودند، صورت نگرفت ؛چون هیچ پول ، بودجه وابزار تبلیغاتی (بجز فضای مجازی)در اختیار نداشتند، اما در مقابل، رقبا در حمایت مالی، تبلیغاتی واعزام سخنرانان وچهره های ملی برای نامزدهایشان سنگ تمام گذاشتند.

4- در حوزه های خرم آباد، الیگودرز، سلسله ودلفان، بنابر دلایلی مانند تعدد وتنوع نامزدهای اصولگرا وجلوگیری از تخریب رقبا واختلاف نتوانستند نامزدهای اصولگرا را به مردم معرفی کنند، اما برعکس اصلاح طلبان در همه حوزه های انتخابی نامزدهای خود را معرفی کردند وبرای آنها میتینگ وهمایش گرفتند.

بنابر این در رقابتی ترین انتخابات آن هم در شرایطی نابرابر از لحاظ مالی وتبلیغاتی ، اصولگرایان توانستند اعتماد بیش از 70 درصد از رای دهندگان لرستانی را به خود جلب کنند.

نویسنده: ابراهیم بارانی بیرانوند/ دبیرکل تشکل های اسلامی دانشجویی وفارغ التحصیلان استان لرستان

انتهای پیام/
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: